Eskalirana Represija u Rusiji: HRW-ov Uvid 2023

Izvještaj Human Rights Watch-a pod nazivom "Rusija: Ratna Supersizirana Represija," objavljen 12. januara 2023. godine, pruža detaljnu analizu eskalacije represije u Rusiji nakon njene potpune invazije na Ukrajinu. Izvještaj pokriva različite aspekte ove represije, uključujući zakone o cenzuri, suzbijanju disidenata i diskriminatorno zakonodavstvo.

  1. Ratna Cenzura i Suzbijanje Disidenata: Ruska vlada je uvela niz novih zakona za nametanje ratne cenzure. Ovi zakoni su nosili stroge kazne za postupke kao što su nazivanje sukoba u Ukrajini "ratom," kritikovanje invazije ili postupaka ruske vojske, i izvještavanje o ratnim zločinima ruskih snaga. Ovaj potez je značajno suzbio javno suprotstavljanje, kritiku vlade i bilo koji oblik socijalnog neslaganja.
  2. Međunarodna Osnuda i Domaći Odgovor: Rusija se suočila sa međunarodnim posljedicama kao što su suspenzija iz Savjeta Ujedinjenih Nacija za Ljudska Prava i isključenje iz nekoliko drugih međunarodnih tijela. Domaća vlada je usvojila mentalitet "opsednute tvrđave," propagirajući retoriku o zlonamjernom stranom uticaju i ograničavajući kontakte sa strancima koji podsjećaju na politike iz sovjetskog doba.
  3. Zakonodavstvo koje Cilja 'Strane Agente' i Aktiviste: Novi zakoni su proširili opseg zakonodavstva koje pojedince ili grupe označava kao "strane agente." To je uključivalo krivične odredbe za "poverljivu saradnju" sa međunarodnim organizacijama, izjednačavajući takve akcije sa izdajom i proširujući osnove za zatvaranje aktivista.
  4. Ciljanje Opozicionih Figura: Posebno je značajno da je opozicioni političar Vladimir Kara-Murza optužen za izdaju isključivo zbog kritike Kremlja i akcija Rusije u Ukrajini, što je označilo eskalaciju u ciljanju disidenata.
  5. Nasilni Odgovor na Mirne Proteste: Organi provođenja zakona su odgovorili na anti-ratne proteste nasiljem, masovnim hapšenjima i krivičnim gonjenjem. Vlasti su otvorile stotine krivičnih predmeta na osnovu lažnih optužbi za "lažne informacije" ili "diskreditovanje" ruskih oružanih snaga, što je dovelo do zatvaranja i novčanih kazni za hiljade ljudi.
  6. Cenzura Medija i Odlazak Stranih Medija: Nezavisni ruski i strani mediji su ubrzali svoj odlazak iz Rusije nakon invazije zbog zabrinutosti za sigurnost novinara. Ruske vlasti su nastavile da cenzurišu online kritičare, zloupotrebljavajući svoja ovlašćenja da blokiraju kritiku.
  7. Diskriminacija i Homofobna Retorika: Izvještaj takođe beleži predloženo zakonodavstvo koje bi dodatno diskriminisalo na osnovu seksualne orijentacije, zajedno sa porastom homofobne i anti-migrantske retorike od strane ruskih vlasti.
  8. Zatvaranje Kancelarija NVO: Ruske vlasti su opozvale registraciju 15 stranih NVO, uključujući Human Rights Watch i Amnesty International, primoravajući ih da zatvore svoje kancelarije u Rusiji.
  9. Zloupotreba Zakona o Borbi Protiv Terorizma: Vlada je koristila zakone o borbi protiv terorizma i ekstremizma za ciljanje političke opozicije, disidenata i verskih manjina. Protiv opozicionog lidera Alekseja Navalnog i njegovih saradnika i pristalica su pokrenuti lažni krivični predmeti na osnovu optužbi za "ekstremizam."
  10. Oznake Ekstremizma: Meta, matična kompanija Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, označena je kao "ekstremistička," a pojedinci su gonjeni zbog navodne povezanosti sa označenim "terorističkim" ili "ekstremističkim" verskim organizacijama.
  11. Akcije Čečenskih Vlasti: U Čečeniji je disidentstvo brutalno ugušeno pod liderstvom Ramzana Kadirova, koji je pozivao na akcije koje bi predstavljale ratne zločine.
  12. Ekološke Zabrinutosti: Izvještaj takođe pokriva uticaj Rusije na životnu sredinu, ističući njen status kao jednog od 10 najvećih emitera stakleničkih gasova i pojavu masivnih šumskih požara u 2022. godini.